سیاستگذاری حوزه زنان در ایران، الگوبرداری از غرب است

8 آذر 1398
شبکه ایران زنان؛  

فرشته روح افزا با بیان اینکه سیاستگذاری حوزه خانواده در کشور منطبق بر مشکلات غرب بوده و معضلات خانواده ایرانی را حل نمی کند، گفت: زنان در اروپا باید فمنیست باشند زیرا به حقوقشان اجحاف می‎­شود و اگر فمنیسم در ایران درست تبیین شود هیچکس سراغ آن نخواهد رفت.

به گزارش عیارآنلاین، فرشته روح‌­افزا، معاون شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با حضور در بین دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مشکلی که در حوزه زنان و خانواده داریم، این است که مشکل غرب در حوزه خانواده را مشکل کل جهان دانسته و آن را به جامعه خود تعمیم می­‌دهیم.

دانش­ آموخته دانشگاه منچستر افزود: فقط ۵۰ سال است که زنان در اروپا حق رای دارند، مشکل اروپا مشکل ما نیست، زنان در اروپا باید فمنیست باشند زیرا در آنجا به حقوق زنان اجحاف می­شود.

وی ادامه داد: غرب نیاز دارد هر دهه نگاه خود را به زنان بر اساس نحله­‌های جدید فمنیستی تغییر دهد زیرا هیچ رویکردی که از جانب آنان شکل می­‌گیرد کامل نیست و اگر قرار باشد با دنباله ­­روی از آنان و با جاری کردن نظرات آنان در کشور دنبال پیشرفت زنان باشیم و هر دهه ببینیم اشتباه کرده­­‌ایم، راه برگشتی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه جامعه غرب جامعه آزمایشگاهی است و هر دهه یک رویکرد را آزمایش می­کند و ما نباید این راه را برویم، ابراز داشت: باید یک آسیب‌­شناسی جدی و منصفانه از سبک زندگی زنان در غرب داشته باشیم، سپس باید روش درست زندگی را انتخاب کنیم و اگر آن به نفعمان است همان را پی بگیریم.

استاد دانشگاه امیرکبیر عنوان داشت: در استفاده از سبک زندگی غربی که زن یک ابزار پرجاذبه است، ارزش روی جنسیت استوار خواهد بود و بنابراین در این جامعه نمی­توان گفت به زن به صورت یک کالا نگاه نشود، در این سبک زندگی باید زنان برای عمل­ های زیبایی صف ببندند و برای زیبایی با هم مسابقه دهند و این اجتناب­‌ناپذیر است.

روح‌­افزا با تاکید بر اینکه در نگاه جامعه غربی زن باید بمیرد تا مرد ببیند و وقتی این الگو وارد زندگی ما شود نباید انتظار داشته باشیم سن ازدواج بالا نرود افزود: هم‌­اکنون نگاه جنسیتی عرضه ارزان زن در کشور در حال حاکم­­ شدن است.

وی گفت: ارزش­گذاری­ها را تغییر داده­ ایم و انتظار داریم با این حد از اختلاط بدون کنترل در جامعه و سینما و سریال­ ها و … فساد نداشته باشیم.

پژوهشگر آسیب­های اجتماعی افزود: وقتی مادر، مادر نمی‌­شود، باید به جامعه اروپا و آمریکا حق بدهیم کودکان خود را به قتل برسانند؛ زیرا با گسترش روابط ناهنجار زن و مرد، مردی حاضر نیست با فرزند یک مرد دیگر زندگی کند، ۶۰ درصد کودکانی که به قتل می­‌رسند توسط والدین خود به قتل رسیده‌­اند!

روح افزا ابراز داشت: قوانین حمایتی غرب از زنان و خانواده در حد عالی است و قانون از وی تا نهایت ممکن حمایت می­کند، اما زنان اروپایی از زنان عربستان سعودی کمتر از جانب شوهرانشان مورد ضرب و شتم قرار نمی­گیرند.

معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان افزود: دلیل این مسئله این است که این زنان پناهگاه عاطفی ندارند و حاضر هستند با هر مردی به خاطر عاطفه همراه کتک خوردن زندگی کنند، حال آنکه این پناهگاه عاطفی، شوهر و خانواده است.

وی گفت: با تجربه سال­ها زندگی در غرب می­‌گویم در ایران نیز الگوبرداری از همین فرهنگ و با گسترش روابط غیرموجه بین دختر و پسر، موجب شده است برخی زنان امروزی جامعه ما با قیاس شوهران خود با دوستانی که در گذشته داشته­‌اند نتوانند پای­بند زندگی مشترک چارچوب­‌مند خود باشند و همین عامل باعث شده است پژوهش­‌ها نشان دهند ۹۰ درصد زنان تهرانی موبایل همسران خود را چک می­‌کنند.

پژوهشگر حوزه زنان و خانواده اظهار کرد: سیاستگذاری حوزه زنان هم‌­اکنون خلاف جهت حل معضلات فوق است، و دقیقا برعکس آن عمل می­شود، مثلا به دنبال وجهه­بخشی به تن­فروشی زنان هستند و آنان را کارگر جنسی می­‌نامند و همین دیروز یکی از مسئولان زنان را مورد خطاب قرار داد که اکنون زنان ایرانی با قهرمانی درالمپیک پیشرفت کرده ­اند، ورزش کردن زنان خوب است اما صرف قهرمانی پیشرفت نیست، دولت دنبال برابری جنسیتی است و اینکه خانم راننده کامیون باشد را حسن تلقی می­‌کند.

استاد دانشگاه امیرکبیر در پایان با بیان اینکه فمنیسم اگر درست و واقعی تبیین شود هیچکس در ایران سراغ آن نخواهد رفت به دانشجویان حاضر چنین توصیه کرد: زن باید آن­قدر به همسر خود عشق­‌ورزی کند تا مرد سراسیمه به خانه بیاید و طوری باید فرزندان خود را مورد محبت قرار دهد تا هر شرایطی و هر مشکلی برایشان به وجود آمد به آغوش خانواده و مادر برگردند.