از یادداشت های تلگرامی/۲۱مهر؛ معاونت امور زنان و خانواده اگر در اجرا وارد شود به این معنی است که از وظیفه اصلی و ماموریت خود وامانده.

21 آذر 1398
شبکه ایران زنان؛  
توران ولی مراد- مدیر شبکه ایران زنان
در خبر آمد که “دبیر کارگروه زنان روستایی و عشایر معاونت امور زنان و خانواده در رابطه با جزئیات طرح‌های ارایه‌شده، بیان داشت: یکی از طرح‌هایی که پورپوزال اولیه آن ارایه شده، طرح بزرگ توان‌افزایی زنان روستایی و عشایر است و از آن‌جایی که معاونت امور زنان و خانواده اعتبارات بسیار کمی دارد می‌طلبد که معاونت روستایی نهاد ریاست‌جمهوری برای عملیاتی‌شدن این پوروپوزال به کمک ما بیاید.” همچنین گفته است: “من از همه تشکل‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند دعوت به همکاری می‌کنم و آن‌ها می‌توانند از طریق پورتال برای همکاری اعلام آمادگی کنند. این برنامه‌ها تصویب شده و برای اجرایی‌شدن آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.”
این ها همه یعنی معاونت کار اجرایی می کند.
من واقعا تعجب می کنم که چرا این مسیر غلط که از همان ابتدا ناصحیح شروع شده همچنان در بر همین پاشنه می چرخد
یعنی چه که “از آن‌جایی که معاونت امور زنان و خانواده اعتبارات بسیار کمی دارد می‌طلبد که معاونت روستایی نهاد ریاست‌جمهوری برای عملیاتی‌شدن این پوروپوزال به کمک ما بیاید.”؟
آیا یک موضوع به این سادگی را متوجه نیستند یا اصلا نمی خواهند صداها را بشنوند؟
این بنای غلط گذاشته شده
معاونت ریاست جمهور که نباید خودش به کار اجرا وارد شود. الآن چندین سال است که مدام همین را می گویم و استدلال می کنم.
معاونت ریاست جمهور کارش سیاستگزاری و پی گیری و برنامه است و اجرا و طرح باید در وزارت خانه ها و سازمان های تابعه که ماموریتشان همان اجرا است به اجرا درآید.
در سال ۸۶ در یکی از برنامه های اردیبهشت دقیقا مشاور امور زنان وزارت جهاد و کشاورزی را  که به برنامه آورده بودم همین مبحث را باز کردم
معاونت امور زنان نباید به اجرا وارد شود
دلایلش را هم بارها گفته ام
اول و دوم این که بودجه و نفرات لازم برای اجرا در مراکز و سازمان ها و نهادهایی هستند که بودجه اجرا را در اختیار دارند.
سوم تخصص است. افرادی که توانایی انجام کار را دارند در نهادهایی هستند که وظیفه اجرای کار را دارد
 نفرات و ماموریت اجرا در سازمان ها و وزارتخانه هایی است که اصلا ماموریتشان اجراست. معاونت زنان باید پی گیر باشد که آن ها اجرا کنند نه این که خودش طرح را بدهد و خودش هم اجرا کند
تمام این ۳۰ سال در همین مسیر ناصحیح پیش رفته اند و عمل کرده اند. این کار نشان ناتوانی در مدیریت و انسجام است
این کار یعنی ما نمی توانیم امکانات کشوری را در خدمت رفع مشکلات زنان و توانمندی آن ها خرج کنیم پس با همین امکانات اندک خودمان اجرا می کنیم.
این کار یعنی تثبیت تبعیض علیه زنان و تثبیت و تایید تثبیت مشکلات و کمبودها برای زنان
جالب است که این نظرات را شنیده اند و خودشان هم در گفتار بازتکرار می کنند ولی در عمل همچنان در همان مسیر کار می کنند
وظیفه معاونت امور زنان فعال کردن دستگاه های اجرایی است نه این که خودش اجرا را به عهده بگیرد و امکاناتش اعم از نفرات و بودجه را خرج اجرا کند.
۲۱ مهر ۹۶